Tekstil ve Hazır Giyim

Yeni Teşvik Sisteminde 6. bölgede yapılacak yatırımların cazip hale gelmesiyle, İstanbul, Bursa ve İzmir’de faaliyet gösteren ve yatırım için Batman’da fizibilite yapan firmalar, bu şehirlerdeki faaliyetlerinin yanı sıra Batman’da da işlerinin hazır giyim ayağını kurmaya çalışmaktadırlar. Bu eğilim kentin yatırımcılar için bir cazibe yeri haline geldiğinin en önemli kanıtıdır.

Şehir merkezindeki Tekstilkent adı ile anılan eski Tekel tütün depolarının olduğu yerleşke ile birlikte Kozluk, Beşiri ve Sason ilçeleri ile Bekirhan ve İkiköprü beldelerinde bulunan Tekel binaları hazır giyim yatırımcılarına tahsis edilmiştir.

2011 yılı başında, toplam 22 bin metrekare kapalı alanda kurulan Tekstilkent faaliyet göstermeye başlamıştır.

Hazır giyim sektörünün üretim aşamalarından bir çoğunu bir arada bulunduran site içerisinde, yıkama, paketleme, stoklama, kesim, dikim, dikiş, nakış, nakliye gibi aşamalar bir arada yürütülmektedir.

Başlangıç döneminde 10 firmanın faaliyet gösterdiği sitedeki firma sayısı bugün 15'e yükselmiştir. Kısa dönemde başarı örneği olan proje, sektörün Batman’a sığmadığının ve ikinci bir hazır giyim kümelenme alanının şehirde oluşturulması gerekliliğinin de bir göstergesidir.

Personel sirkülasyonu oldukça fazla olan hazır giyim sektöründe firmalara ait istihdam sağlayan bir çok küçük ölçekli işletmenin olduğu tahmin edilmektedir.

Batman ilinde sanayi işletmelerinin sektörel dağılımı incelendiğinde, ilk sırada %20,37 ile giyim eşyaları yer almaktadır. Batman İlinde sanayi sektöründe istihdamda %60,45 ile giyim eşyaları sektörü ilk sırada yer almaktadır.

Dünyaca ünlü hazır giyim markalarına iç giyim, pantolon, penye, gömlek, kazak, tişört başta olmak üzere fason hazır giyim üretimi yapan Tekstilkent sanayi bölgesindeki 15 firmada 2 bin kişi olmak üzere il genelinde hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren yaklaşık 250 firmada 25 binin üzerinde kişinin istihdam edildiği tahmin edilmektedir.

Batman’da 250 ve daha fazla istihdam sağlayan 20’nin üzerinde hazır giyim işletmesi bulunmaktadır. İstihdam ve üretim kapasitesi bakımından bu firmaların en büyükleri şunlardır:

Firma Adı İstihdam
Trikotek 675
Üniteks 507
Gamateks 505
Baran-Grup 482
Çiçek Kardeşler 348

 

Batman Yatırım Destek Ofisi

GAP Mah. 2509. Sok. Bina No: 2 Safir Plaza Kat: 5 Daire: 505 BATMAN

Bilgi Hattı

0(488) 212 65 24