Tarih, Doğa ve Su Turizmi

Hasankeyf

Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yapımı tamamlanan Veysel Eroğlu (Ilısu) Barajı'nın ardından göl sahasında kalan çok köklü bir medeniyete sahip Hasankeyf'teki Zeynel Bey Türbesi, İmam Abdullah Türbesi ve zaviyesi, Süleyman Han Camii'nin minaresi taş kapı ve çeşme bölümü, Kızlar Camisi, Artuklu Hamamı, Hasankeyf Kalesi Orta Kapısı, Er-Rızk Camii ve minaresi gibi taşınabilir kültür varlıkları, dünyada örnek gösterilebilecek tarihi hassasiyetle, Yeni Hasankeyf Kültürel Park Alanı'na taşınmıştır. Dünyanın en eski yerleşim merkezlerinden olan antik kent Hasankeyf, bundan böyle geniş arazileri sulayacak, etrafı verimli tarlalarla sarılacak Ilısu baraj göletiyle, 1.453 antik eser barındıran Hasankeyf Müzesiyle, Türkiye'nin en modern ilçe yerleşkesiyle, yeni yerlerine taşınan kültürel mirasıyla ve en önemlisi vapur ve tekne gezileriyle, su motorlarıyla, su sporlarıyla, piknik alanlarıyla yerli ve yabancı turistleri ağırlamayı bekliyor.

Turistlerin Hasankeyf Arkeopark alanından Hasankeyf Kalesi'ne ulaşımı için antik limanlar inşa edilmiştir. Bölgenin yapısına uygun, konforlu, düşük ses seviyesine sahip, turistlerin memnuniyetle bu noktada seyahat etmelerini sağlayan tekneler bulunmaktadır.

Jet ski, hız tekneleri ve kaya tırmanışı ile yamaç paraşütü için en uygun alanlardan biri olan Hasankeyf'te ayrıca su altında kalmayan güzelliklerinden ağlayan mağarası, şelalesi, Şahap Vadisi, Saha Vadisi, Atlıhan ve diğer güzergahtaki doğal güzellikler, trekking ile ilgilenen, doğa yürüyüşünü sevenlerin ilgisini çekecek alanlar bulunmaktadır.

Turistlere Batman Üniversitesi Uygulama Oteli ile konaklama imkanı sunulmaktadır.

Sason

Tabiatın bütün güzelliklerinden nasibini alan Sason İlçemizde, renklerin bütün tonlarını içinde barındıran çiçek ve bitkilerin sarp ve yalçın kayalıklar arasından doğarak insanları güler yüzle karşılaması, insana ayrı bir haz vermektedir. Bu bölgede yaşanan bir başka zevk ise, bir yılan gibi kıvrılarak ovaya süzülen Sason Çayının Mart ve Nisan aylarındaki geçit vermez azgınlığıdır. Bu mevsimde her zaman rafting sporuna uygun bir zemin hazırlayan ve baş döndürücü bir hızla akışını sürdüren Sason Çayı, bu sporu sevenler için gayet uygun bir ortam yaratmaktadır. Yaklaşık 30 km'lik bir parkur olan bu güzergâhtaki binlerce yıllık su akışının meydana getirmiş olduğu derin kanyonlardan geçerken, çayın şırıltısına karışan yırtıcı kuşların çığlığı ve gök kubbenin üzerinize oluşturduğu siperden başka gözleriniz ve kulaklarınız hiçbir şeyi görmüyor ve duymuyor. O halde tam bir macera yaşamak istiyorsanız haydi Sason’a..

Bunlardan başka, Batman il sınırları içinde doğa aktivitesi niteliğinde olan sportif olta balıkçılığı, dağ ve doğa yürüyüşü ile yaban hayatına uygun yer ve mekânlar mevcuttur. Dicle Nehri ve yan kolları olan Batman ve Garzan Çaylarında sportif olta balıkçılığı, Mereto, Aydınlık ve Raman Dağlarında doğa yürüyüşü ve kış sporları bu aktivitelere örnek verilebilir.